Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz?

Günlük aktiviteleri yerine getirirken sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli olarak eksilmektedir. Metabolizma sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen su miktarı kadar su ile takviye edilmelidir. Buna günlük su ihtiyacı denilmektedir. Su ihtiyacı kesinlike susama duyumuna göre, belli bir tüketim alışkanlığına ve su tüketim bilincine sahip olunarak giderilmelidir. Çünkü vücudun ihtiyacı olan suyu yerine koymamak, birtakım rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Günlük su ihtiyacını gidermek konusunda net rakamlar vermek zordur. Çünkü kişinin biyolojik yapısına, cinsiyetine, yaşına, çalışma şartlarına, bulunduğu ortamın iklimsel özelliklerine göre bu ihtiyaç farklılık gösterecektir.

Yaklaşık olarak bir gün içerisinde vücut ağırlığının en az 1/36’sı kadar su alınmalıdır. Örneğin 72 kg ağırlığındaki birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının yiyecekler yolu ile alındığını varsaysak bile, uzmanlar bir yetişkinin günde en az 1,5 litre su içmesini tavsiye etmektedirler.

Yeterince su içilmediğinde vücutta bazı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. % 1 su azalması susatır, % 5 hafif ateşe yol açar, % 10 eksikliğinde dil şişer, böbrekler fonksiyonlarını yerine getiremez, kaslarda spazmlar başlar, yürümek imkânsızlaşır. % 20 su kaybında ise cilt çatlar, organlar durur, ölümler gerçekleşir.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Günde Kaç Litre Su İçmeliyiz?

Günlük aktiviteleri yerine getirirken sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla vücuttaki su sürekli olarak eksilmektedir. Metabolizma sağlıklı bir şekilde hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için eksilen

Haberin Devamı »

Maden Suyunun Faydaları

Vücudumuz için gerekli birçok vitamin ve minerali içeriğinde bulunduran maden suyu, doğal yer altı sularından elde edilerek el değmeden şişelenir. Gündelik yaşantımızda dengeli ve düzenli

Haberin Devamı »